Vánoční svátky znamenají pro většinu z nás výjimečné období vytouženého klidu a pohody v období zimního slunovratu. Kromě toho, že mají přímou spojitost s narozením Ježíše Krista, se o nich mezi lidmi šuškají i různé pověry.
Čemu bychom se měli na Štědrý den vyvarovat podle prastarých pověr
Praní prádla – údajně to přináší neštěstí, smůlu nejen samotným hospodyňkám, ale i všem obyvatelům domu. Znáte někoho takového, kdo s vervou sobě vlastní právě na Štědrý den naplní buben pračky a celou várku vypraného prádla pak věší na balkoně? Takový člověk je sám o sobě exotem – věnovat v tento sváteční den pracovnímu úsilí, které rozhodně snese odklad.
24. prosince by se nemělo psát žádné psaní, natož někomu velmi blízkému. Mezi dvěma zamilovanými to údajně naznačí rozchod. V dnešní době je něco takového velmi nepravděpodobné, ale s jistotou lze tvrdit, že mailů a SMS zpráv v tento den lidé odesílají a přijímají stovky.
Před půlnoční mší by neměly hospodyňky nic plést ani šít, neboť by tento oděv pak sežraly myši. Myš v šatní skříni, to by byla nesmírná rarita, ale jisté je, že mají v tuto dobu hospodyňky plné ruce práce s přípravou slavnostní večeře a se zdobením stromku, že by bylo stěží reálné, aby si ještě libovaly v šití na šicím stroji.
Nemělo by se odcházet od svátečního stolu, dokud poslední strávník nedojí. Pokud něco takového provedete, nedožijete se příštích Vánoc. Přinejmenším je to neslušné, ovšem že by něco takového mělo vliv na úmrtnost? Nehledě na to, že téměř všechny děti už se nemohou dočkat dárků a mizí z kuchyně vždy jako první.
Zajímavosti ze zahraničí
V Norsku nenajdete na Vánoce jediné koště před domem. Údajně tu prý v tento den putují napříč zemí zlé čarodějnice, které kradou košťata a létají na nich. A dokonce tu muži střílí z kulovnic a brokovnic směrem k měsíčnímu kotouči, aby to vyhánělo zlo z domu.
Španělé v malém městečku La Font de la Fugura již stovky let dodržují velmi zvláštní tradici nosit na Nový rok pouze červené spodní prádlo. Je to prý jakási předzvěst úspěšného nadcházejícího roku.