I když nás příchod podzimu informuje o tom, že v blízké době nastanou ponuré a studené zimní dny, přesto je toto roční období nejen krásné svými barvami, ale také nám poskytuje mnoho pokladů. Naše podzimní zahrady se pyšní nádhernými květy, z nichž nejtypičtější představitelkou je chryzantéma a mnoho dalších. Podívejte se však také hlouběji do přírody a najděte tam léčivé plody, z nichž není tak těžké připravit si nejčastěji čaj, ale třeba i tinkturu, abychom zimu snáze překonali.

květy hlohu

Rakytník

Říká se jí bylina budoucnosti. Pěstuje se i na zahradách, ale najdeme ji také na kraji lesů. Využívají se všechny části této skvělé rostliny, která se využívá pro celkovou regeneraci těla a snad v každém odvětví medicíny. Můžete s ní vyřešit řadu svých zdravotních problémů a plody konzumovat dokonce i syrové.

bobule rakytníku

Jeřabina

Červené jeřabiny najdeme nejenom v zahradách, ale i v parcích a alejích. Je to nenáročný strom, který má léčivé jak jeřabiny, tak květy, jenž pomáhají při ženských potížích, čistí ledviny a krev. Suší se nebo kompotují a vyrábí se z nich likér. Černé jeřabiny neboli aronie mají mnoho vitamínů, nejcennější z nich vitamín P, udržující pružné cévy. Dokáží také zharmonizovat činnost štítné žlázy a krevní tlak.

dva kaštany

Hloh

Léčivý keř uvidíme při procházce lesem nebo v mezích u polí. Ocení jej především starší lidé na posílení srdečního svalu po infarktu, k léčbě některých typů závratí a nespavosti. Známý je také svou schopností snižovat krevní tlak. Stačí si z květů či plodů vyrobit tinkturu nebo popíjet z nich čaj.

Kaštan

Vysokému stromu se odborně říká jírovec a zná ho každé malé dítě. Plod, květ i kůra obsahují drogu s protizánětlivým účinkem a úspěšně pomáhají při ekzémech a lupénce. Vynikající tinktura slouží k masážím při namožených svalech a na bolavé klouby, čaj potom na popáleniny.