Se schodišti se denně setkává prakticky každý z nás. A není divu, koneckonců je najdeme prakticky v každé budově, ať už se jedná o obytný dům, obchod, zaměstnání či školu. Stalo se tak běžnou součástí našich životů, že mu již prakticky nevěnujeme pozornost. A tak je jasné, že si často ani nevšimneme, kolik různých druhů a typů existuje.
Jedním z nich je i samonosné schodiště. To můžeme najít téměř v každé budově. Je typické tím, že je prakticky „zavěšeno“ v prostoru, tedy že nesedí na podlaze. Tento způsob upevnění má tu výhodu, že šetří místo. Díky tomu totiž můžeme stavět schody nad sebou, a to se rozhodně vyplatí.
Díky tomu, že je tento typ tak rozšířený, si na něj lidé zvykli. Proto se jen málokdo ptá, jak je vlastně možné, že nespadne. Co jej drží zavěšené ve vzduchu? A není náhodou nebezpečné? Nehrozí, že se pod námi propadne, zvláště pokud poneseme těžký náklad?
Zde se nám ukazuje v plné kráse síla fyziky. Ano, tyto schody jsou skutečně těžké – koneckonců jsou v naprosté většině případů vyrobeny z betonu. Avšak je zde systém úchytů, který možná nevidíme, ale který je bezpečně drží tak, aby nespadly.
Je totiž nutné si říci, že ačkoliv jsou tyto schody ulity z betonu, uvnitř je pevná kovová konstrukce. Ta je zároveň zapuštěna do zdi. Když k tomu navíc i přidáme připojení betonu ke zdi, vznikne skutečně pevné a bezpečné schodiště, které unese mnohem více, než svou váhu.
Je to jen logické, koneckonců zvláště ve veřejných prostorách, ať už vnitřních nebo vnějších, dbají majitelé na bezpečnost návštěvníků. Je to samozřejmě z toho důvodu, že žádnému z nich se nechce platit odškodné v případě, že se zde někomu něco stane.
Jak je tedy vidět, není třeba se ničeho obávat. I tato schodiště jsou dostatečně bezpečná. Můžeme po nich tedy i nadále s klidem chodit. A to je přece to nejdůležitější, ne?