Když opravdu laik a fanda například hokeje nebo fotbalu sedne před televizi a kouká se na krasobruslení, často řekne, že se tam jen tak lehce bruslaři vozí, občas se točí a občas si povyskočí. Ale sportovec, který takto jezdí, to umí tak výborně, že to je podstatou tohoto sportu. Snažit se dělat vše s takovou lehkostí, že nabude každý dojmu, že to je brnkačka je v podstatě v pořádku.
krasobruslařka a jablko.jpg
Tento sport je však obrovsky náročný. Nejen, že se jedná tedy o zimní estetický koordinační sport, ale je to obecně sport velmi náročný, protože se nejen neprovozuje na suché zemi, nýbrž na ledě, ale také kromě toho ještě mezi sportovcem a kluzkým ledem nůž! Proto, co se týče koordinace a techniky, je nesmírně bruslení náročné.
Tento sport potřebuje velkou řádku všestrannosti. Nejen obratnost, ale také rychlost, sílu, vytrvalost a velký dar ve smyslu odrazu a přirozené rotace. Není také možné, aby na špičku vyšplhal někdo, kdo nemá cit pro rytmus a není schopen vyjadřovat hudbu svým pohybem. Ideální je, pokud sportovec je zajímavou osobností, aby uměl navázat kontakt s publikem. To všechno musí být tedy zabaleno do obalu, který řekne, že je dílo krásné, vyjadřuje, co má, a ještě je technicky náročné, co se skoků, piruet a krokových či choreografických pasáží týče.
Velmi náročné je se také prosadit. I když se díváte na televizi a třeba si říkáte, že Michal Březina už nejezdí, jak dřív, je nutné si říct, že kromě toho, že kdybyste ho viděli naživo, asi byste nevěřili, jaký rozdíl je mezi tím, vidět to v televizi a naživo, ale také byste si měli uvědomit, že vůbec se prosadit na takovou úroveň, abyste mohli závodit v Grand-Prix, na mistrovství světa, mistrovství Evropy či Olympijských hrách, je skutečně velmi náročné!
Jen pro příklad uvedeme některé z krasobruslařů, o kterých možná ani nevíte, že uspěli na světovém poli. Trávili několik hodin denně na ledě a jejich sláva ani finanční ohodnocení se ani zbla nepodobá slávě podobně dobrých hokejistů, tenistů či fotbalistů.
silueta krasobruslařky.png

Sportovní dvojice

 
Eliška Hoppeová a Oskar Hoppe
·         1927 bronz na MS ve Vídni
 
            Věra Suchánková a Zdeněk Doležal
·         1958 stříbro na MS v Paříži
 
            Radka Kovaříková a René Novotný
·         1992 stříbro na MS v Aucklandu
·         1995 zlato na MS v Birminghamu
 
            Blažena Knittlová a Karel Vosátka
·         1948 stříbro na ME v Praze
 

Taneční dvojice

            Eva Romanová a Pavel Roman
·         1962 zlato na MS v Praze
·         1963 zlato na MS v Cortina d`Ampezzo
·         1965 zlato na MS v Colorado Springs