Ve svém životě si většinou můžeme zvolit, jakou formou se rozhodneme vydělávat si peníze na svou obživu. Máme docela štěstí a v našich socio-ekonomických podmínkách je plno rozmanitých způsobů a jedním z nich, který je stále častěji vyhledáván, především lidmi toužícími po samostatnosti, je podnikání.
Chcete-li pracovat sami na sebe, chcete podnikat a k tomu potřebujete živnostenský průkaz a vztahuje se na vás živnostenský zákon §2.
– Živností se myslí samostatně provozovaná soustavná činnost pod vaším jménem, za kterou sami přijímáte odpovědnost a ze které se snažíte dostat nějaký zisk ve shodě se zákonem-
Chcete-li pracovat ještě s někým, zakládáte si obchodní závod. Dříve se tomu říkalo podnik, pojmenování pro nás není tak markantní jako význam a dopad. V tomto případě se na vás vztahuje občanský zákoník §502.
– Podnik je ekonomický subjekt a jako takový vyvíjí podnikatelskou činnost
– Vychází z organizovaného souboru jmění, které vytvořil podnikatel a s ním může dle své vůle nakládat k činnosti podniku.
– Závod tvoří vše, co slouží k jeho provozu.
Podnikatel
Je opravdu zřetelné, že mezi podnikem a podnikatelem existuje jistá spojitost. Podnikatel může být právnická nebo fyzická osoba a tento status je přidělen na základě občanského zákoníku §420a živnostenského zákonu §5.
– Samostatně vykonává činnost
– Činnost je vykonávána na vlastní účet
– Nese odpovědnost
– Činnost je prováděna za účelem zisku
– Splňuje podmínky stanovené zákonem
Fyzická osoba
Každý z nás od narození disponuje vrozenými vlastnostmi, které z nás dělají nás. Dále nám narozením vznikají práva, která jsou poznatelná samotným rozumem a citem. Fyzickou osobu definuje §19 občanského zákoníku.
Právnická osoba
Ta vznikla mnohem později než osoba fyzická, jelikož je to organizovaný útvar, o kterém až zákon stanovuje, že mu přináleží status právnické osoby. Protože ačkoli fyzická osoba vzniká narozením, právnickou musí uznat zákon na základě §20 občanského zákoníku.