Objevovat nová a nová místa, navštěvovat zajímavá města, procházet se krásnou přírodou, povalovat se u moře nebo vyšlápnout na vrcholky hor – hitem současné doby je cestování obecně. Většina lidí cestuje za příjemnými zážitky na krásná místa, aby si odpočinuli a načerpali novou energie. Existuje však i zcela odlišné cestování, tzv. temná turistika, která se v posledních letech stále více rozšiřuje.
Temná turistika zavádí cestovatele do míst, která nejsou určená k odpočinku a regeneraci duše. Zavádí je do míst přírodních katastrof, či katastrof, které způsobila činnost člověka. Do míst, ze kterých je cítit strach, utrpení a smrt. Může se jednat například o hrady, pohřebiště, bojiště, vězení, koncentrační tábory apod.
Nejznámějšími místy, které můžete navštívit, pokud jste milovníkem temné turistiky jsou například nacistické koncentrační tábory Auschwitr-Birkenau v Polsku nebo Terezín v České republice. Místem, které pohřbila přírodní katastrofa a výbuch sopky Vesuv jsou Pompeje v Itálii. Katastrofa, kterou způsobil člověk svou činností, a která měla rozsáhlé následky, jak na životy miliónů lidi, tak i na životní prostředí byl výbuch jaderné elektrárny v Černobylu na Ukrajině. Další cíl cestovatele zabývající se temnou turistikou může být až za velkou louží, New Yorku a památník The National September 11 Memorial na místě bývalého Světového obchodního centra.
Do temné turistiky se zahrnují i události, které se staly v nedávné době a nemusí se vždy jednat o katastrofu nedozírných následků. Lidé se jezdí dívat do míst, které postihly záplavy, tornáda, vichřice, zemětřesení nebo se zde staly vraždy, teroristické útoky, popravy či sebevraždy.
Na některá z uvedených míst se pořádají organizované zájezdy, na jiná se můžete vydat na vlastní pěst. Temná turistika však není pro každého a vyžaduje určitou dávku odvahy a silnou náturu.