Nejen v Rusku, ale také ve většině severských zemí je využívání sauny zcela běžné. Tento trend se začíná šířit i po naší zemi, ovšem zatím nepříliš rychle. A přitom je chození do sauny zdraví velice prospěšní. Horký vzduch dokáže nejen uvolnit svalová vlákna, ale zároveň zlepšit i imunitu. Je dokázáno, že pravidelné saunování výrazným způsobem člověku prospívá. Tělo si vytvoří větší obranyschopnost a zároveň se zlepší i krevní oběh, který je důležitý ke správnému vyživování jak svalstva, tak i vnitřních orgánů. Navíc horké páry zmírňují i následky stárnutí a rovněž dokáží v omezené míře likvidovat podkožní tuk a bránit tvorbě celulitidy.
Domácí sauna
Dobrou zprávou je, že kvůli saunování nemusíte nikam docházet nebo dokonce dojíždět. Můžete si užívat horkého vzduchu i u sebe doma. Je možné toho docílit rovnou dvěma způsoby. První je složitější, ale na druhou stranu o dost levnější. Prostě si saunu vyrobíte svépomoci. Pro šikovného kutila by to neměl být velký problém. Můžete využít některý z plánů na stavbu domácí sauny, kterých je na internetu habaděj. Nejste-li však obdařeni manuální zručností nebo jen prostě nemáte čas, budete si muset saunu koupit. Nemusíte se bát, že se finančně příliš prohnete. Dnes se už dají pořídit typy stojící okolo dvanácti tisíc, což je velmi slušná částka. Jedná se ale o sauny pro jednoho člověka, takže se budete muset v rodině střídat.
I do bytu
Saunu si nepředstavujte jako nějaký kolos. Běžně se používají i v bytech, kde je obvykle jen málo místa. Samozřejmě, že ideální je mít saunu na zahradě, ale pokud žádnou nemáte, můžete ji umístit třeba do ložnice. Počítejte s tím, že i pro tu nejmenší budete potřebovat místo o velikosti zhruba tří metrů čtverečních, což není zrovna málo. Před zakoupením sauny je tedy vhodné vše důkladně proměřit, jinak se můžete dočkat nenadálých komplikací, a dokonce i případného vracení sauny zpátky do obchodu.