Historie volejbalu se začala psát již roku 1895 ve Spojených státech amerických. Od té doby jeho popularita stále roste. Proč tomu tak je? Vysvětlení je vcelku jednoduché. Při amatérském volejbalu si užijete opravdu hodně zábavy. Nejlépe se ho naučí malé děti, starší lidé se ho pořádně naučí hrát jen velmi těžko. Proto je výhodou, pokud vaše dítě umí hrát tento druh sportu.
Pokud pro své dítě zvolíte právě tento sport, buďte si jisti, že se naučí zásad fair play, ale rozhodně i strachu z jiných míčových her. Cit pro balon se totiž hodí i v jiných sportech. Jelikož je volejbal poměrně dost aktivní sport, fyzická zdatnost bude jen stoupat. Děti se naučí rychle pohybovat, a také koordinovat své pohyby. Díky tomuto sportu si také posílí celé tělo, zejména nohy a ruce.
Při hraní volejbalu, zejména na soutěžní úrovni, se hráči opravdu snaží nepustit míč na zem, a tak je někdy zapotřebí spadnout taky. To znamená, že když se děti naučí už odmalička nebát se spadnout na zem, nebudou v budoucnu tak citlivé právě na pády a zranění. Jelikož se dost často volejbalistům stává, že si odřou kolena či lokty, rychle si vaše děti přivyknou. Odřené koleno pak pro ně bude pouze maličkostí, nikoliv smrtelným zraněním.
Český volejbal je k dětem velmi vstřícný. Existuje hned několik soutěží po celé republice právě pro ty nejmenší. Volejbalových klubů najdete po České republice nespočet, a tak by neměl být problém najít vhodný klub. V Praze je samozřejmě hledání o něco snazší, ale mimo Prahu také jistě ten správný klub najdete.
Pokud byste nenašli vhodný klub pro šestkový volejbal, nebo se vaše dítě prostě jen chtělo věnovat plážovému volejbalu, beach volleyballových klubů najdete také opravdu hodně. Výhodou je, že se hraju v měkkém písku, čímž omezíte množství odřenin a modřin.
Volejbal má stejně jako každý jiný sport svá úskalí, ale pozitiva jistě převažují. Nejdůležitější je ale poslouchat Vaše dítě a netlačit ho do sportu, který by se líbil Vám. Nenuťte ho a nechte ho si vybrat.