Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Člověk si nevybere, co mu život přinese, a tak se může stát, že jeden prodělá takové životní veletoče, až se mu z toho pořádně zatočí hlava. Ze dne na den vám může spadnout dům, můžete vytopit sousedy pod vámi anebo vám může vyhořet kuchyně. I takové katastrofy se stávají a jedná se právě o ty situace, kdy můžete mít naspořeno, kolik peněz chcete, ale pravděpodobně vám taková finanční rezerva nebude stačit k pokrytí všech škod a k nápravě nastalého stavu.
Co naplat, jedná se o typickou situaci, která zpravidla skončí tím, že si takto postižený člověk vezme půjčku. Jen málokdo z těch, co jsou pojištěni, totiž nakonec nějaké peníze od pojišťovny uvidí, a když, tak to jistě nebude horentní suma. Každý, kdo už podobný případ zažil, by vám o tahanicích s pojišťovnou mohl barvitě vyprávět.
Pokud vám tedy nezbyde jiná možnost, než si vzít půjčku, pak ji s největší pravděpodobností budete chtít uzavřít v bance. Je to svým způsobem určitá jistota, lidé banky vnímají jako solidní instituce, které je svými úroky neumoří, a které mají nastaveny slušné podmínky.
Jenže potíž je v tom, že s bankami se to má podobně jako s pojišťovnami. Zatímco pojistit se necháváme, abychom získali pojistku, když dojde na lámání chleba, tak půjčku si bereme, když potřebujeme peníze k řešení nějaké hodně finančně nákladné situace, kdy nám naše vlastní finance nestačí. Nicméně tak jako pojišťovna, tak i banka se obvykle snaží ze své pomoci vyvléknout, jak jen to jde. Pojišťovny tak hledají důvody, proč by vám neměly pojistku vyplatit a banky hledají důvody, proč by vám neměly nic půjčit. A kdo chce, ten si důvod vždycky najde, třeba takový, že máte nízký příjem, a proto byste nebyli schopni splácet. Mnohdy je proto mnohem snazší, vyřídit si hypotéku bez příjmu v nebankovní společnosti a neztrácet tak čas a nervy, které potřebujete na důležitější věci.